Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
OkrúhleHľadať
 
 

Všeobecne

Základné informácie

Samosprávny kraj: Prešovský 

Okres: Svidník

Región: Horný Šariš

Počet obyvateľov: 632

Rozloha: 1497 ha

Prvá písomná zmienka: v roku 1414
 

Obec Okrúhle sa nachádza v Nízkych Beskydách. Je sídlom Radomsko- makovického mikroregiónu. Obec leží južne od okresného mesta Svidník v pohorí Ondavská vrchovina v údolí potoka Radomka v nadmorskej výške 200 m.n.m. Od okresného mesta Svidník je vzdialená 15 km, od druhého mesta okresu Giraltoviec je vzdialená 13 km a od centra samosprávneho kraja - Prešova 45 km. 

obec_okruhle_letecky_1.png

Povrch chotára v strednej časti je mierne zvlnený, v severo – západnej časti mierne členitý. Vnútro tvoria vrstvy flyšu a silné svahové hliny. Les v juhovýchodnej a severozápadnej časti obsahuje zmiešané porasty buka, hraba, brezy a jelše. Z druhov pôd prevládajú hlinité, hlinito – piesočnaté až ílovito – hlinité pôdy. Z pôdnych typov prevládajú hnedé pôdy na flyši, podľa zrnitosti pôdy ľahké, stredne ťažké až ťažké. Územie chotára vytvára krásne scenérie, v ktorých sa snúbi hornatá zalesnená krajina s poľnohospodárskou krajinou. Dôležitým prvkom krajiny je aj historický lesopark

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1394, avšak známky osídlenia, ktoré sa našli v katastri obce pochádzajú už z eneolitu, začiatku doby bronzovej – skupina východoslovenských mohýl objavená v roku 1940. Pôvodný názov obce z roku 1414 bol Kerekreth. Súčasným názov Okrúhle prípadne jeho odvodeniny sa začali používať od roku 1773. Obec patrila v svojej histórii panstvu Radoma a Makovica. Počet obyvateľov sa už v 18. storočí pohyboval okolo 400. Obyvatelia sa prevažne živili povozníctvom, predajom obilia, či ovocinárstvom. V obci bol do polovice 20. storočia v prevádzke aj liehovar, mlyn a píla.

obec_okruhle_sapinec.png

V roku 1964 sa obec Okrúhle zlúčila s obcou Šapinec, ktorá mala vtedy okolo 150 obyvateľov. V súčasnosti je Šapinec samostatnou obcou pod správou obce Okrúhle a má 30 obyvateľov. Okrúhle z hľadiska NUTS II patrí do regiónu Východné Slovensko, z hľadiska NUTS III do Prešovského samosprávneho kraja.

V Okrúhlom sa nachádza rímskokatolícky kostol Sv. Martina. Postavený bol v roku 1902 na mieste pôvodného svätostánku. V obci Šapinec sa nachádza pamiatkovo chránený gréckokatolícky Kostol Sv. Kozmu a Damiana. Miestnym obyvateľom aj obyvateľom okolitých obcí slúži základná škola, materská škola, matrika, pošta a zdravotné stredisko. Je tu kultúrny dom, dom smútku a športový areál.

V Okrúhlom sa zachovalo niekoľko pôvodných rodinných domov a hospodárskych stavieb. K najvzácnejším patrí stará sýpka. V katastri funguje poľnohospodárske družstvo a píla. Obec je rodiskom Michala Bosáka, amerického bankára a organizátora slovenského kultúrneho života v USA.

kostol_okruhle_sapinec.png


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka